آب و هوا مبتلا شدن ترسناک سلامت دیابت

آب و هوا: مبتلا شدن ترسناک سلامت دیابت تلگرام دیابت انسولین قند

گت بلاگز وب‌گردی چه مواردی خانم‌ها و مردها را نابارور می‌کند؟

شاید کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که دلش نخواهد لذت مادر شدن را تجربه کند. هنگامی که یک خانواده فرزند نداشته باشند، انگار یک قطعه مهم از پازل زندگی‌شان کم است.

چه مواردی خانم‌ها و مردها را نابارور می‌کند؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، شاید خیلی‌ها تصور کنند جهت داشتن فرزند و مادر شدن، خیلی راحت می‌توان بدون هیچ مشکلی اقدام کرد ولی واقعیت این است که بعضی از کارهای به ظاهر ساده‌ای که ما در زندگی انجام می‌‌دهیم، می‌تواند ما را به سمت ناباروری ببرد. ناباروری تنها یک مسئله خانمانه محسوب نمی‌شود و مردان نیز می‌توانند به این مسئله دچار شوند. دکتر عزیزه قاسمی‌نژاد، متخصص زنان و زایمان، فوق‌تخصص نازایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مواردی را می‌گوید که جهت پیشگیری از ناباروری باید به آنها توجه داشته باشید.

نمای نزدیک ناباروری

بسیاری از افراد، راجع به ناباروری آگاهی کافی ندارند که همین مساله می‌تواند تاثیرات سویی روی زندگی زوجین داشته باشد. هنگامی که زوجین زیر 30 سال (بویژه خانم‌ها‌)، بدون راه‌های پیشگیری از بارداری، دارو و مواد روان‌کننده، دو تا سه بار در هفته رابطه زناشویی داشته باشند، ولی حتی یک بار هم بارداری اتفاق نیفتد، در چنین شرایطی باید به مساله ناباروری شک و به دکتر متخصص زنان و وضع حمل (ناباروری) مراجعه کرد. چون با رعایت چنین مواردی، تا حدود 90 درصد احتمال باروری وجود دارد.

چه مواردی خانم‌ها و مردها را نابارور می‌کند؟

تناسب اندام حرف اول را می‌زند

یکی از دلایلی که می‌تواند ناباروری را در پی داشته باشد، چاقی و لاغری بیش از اندازه هست. آن دسته از خانم‌هایی که دچار لاغری یا چاقی هستند، باید زیر نظر متخصص تغذیه، تناسب اندام خود را به‌دست بیاورند تا شانس باروری در آنها زیاد کردن پیدا کند. یکی از شرایط مورد نیاز جهت تخمک‌گذاری این است که حدود 20 تا 30 درصد وزن بدن یک زن از چربی تشکیل شده است باشد. چاقی و لاغری بیش از اندازه، در روند تخمک‌گذاری اختلال ایجاد می‌کند. بی‌اشتهایی عصبی و لاغری مفرط نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل مبتلا شدن به ناباروری محسوب شود. آن دسته از افرادی که اقدام به گرفتن رژیم‌های سخت و غیر‌علمی می‌کنند نیز باید بدانند این مساله روی روند تخمک‌گذاری تاثیر سوء می‌گذارد.

اعتدال را رعایت کنید

ورزش جهت سلامتی اهمیت دارد، ولی ورزش بیش از اندازه می‌تواند تاثیرات بدی روی بدن بگذارد. آن دسته از افرادی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند و جهت آمادگی شرکت در مسابقه های دچار تغییرات وزن و استرس می‌شوند، ممکن است اختلال در تخمک‌گذاری را تجربه کنند که این مساله در بسیاری از موارد ناباروری را ایجاد می‌کند. کسی که قصد بچه‌دار شدن دارد، نباید در ورزش افراط کند.

شاید کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که دلش نخواهد لذت مادر شدن را تجربه کند. هنگامی که یک خانواده فرزند نداشته باشند، انگار یک قطعه مهم از پازل زندگی‌شان کم است.

به غیر از ورزش، کار زیاد، خستگی، نداشتن انرژی، فشار و استرس بیش از حد، می‌تواند ناباروری را در خانم‌ها و مردها ایجاد کند.

سن را دست‌کم نگیرید

سن یکی از مواردی است که در باروری نقش مهمی دارد و با زیاد کردن سن، تعداد فولیکول‌های بدن خانم‌ها کم می‌شود و این مساله از 35 سالگی به بعد، شدت یافتن خواهد شد. به غیر از سن، عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند روی ناباروری تاثیر غیر مستقیم بگذارند. جهت مثال، آندومتریوز (endometriosis)، فیبروم رحم (Uterine fibroids)، فشار خون اوج و دیابت، می‌توانند شانس مبتلا شدن به ناباروری را زیاد کردن دهند. عفونت لگنی یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند ناباروری را در پی داشته باشد، همچنین ژنتیک و یائسگی زودرس (یائسگی سریعتر از 50 سالگی) نیز در این مساله تاثیرگذار هست. مبتلا شدن به تنبلی تخمدان یا همان سندرم پلی‌کیستیک تخمدان (‌‌‌‌PCO) نیز روی مساله تخمک‌گذاری و ناباروری تاثیر می‌گذارد. مبتلا شدن به این سندرم، ارثی محسوب می‌شود و این دسته از افراد باید زیر نظر متخصص زنان و وضع حمل باشند تا بتوان احتمال ناباروری را تا حدودی کم کردن داد.

این مسئله خانمانه است؟

برخی از باورهای نادرست و عدم آگاهی باعث می‌شود بسیاری از افراد تصور کنند ناباروری تنها به خانم‌ها تخصیص داده شده است دارد در حالی‌که این باور درست نیست. همان‌طور که خانم‌ها می‌توانند دچار ناباروری شوند، مردها نیز می‌توانند چنین مساله‌ای را تجربه کنند. حدود 20 تا 30 درصد از علل ناباروری مربوط به مردان می‌شود.

رابطه فناوری و ناباروری

چه مواردی خانم‌ها و مردها را نابارور می‌کند؟

یکی از نکاتی که افراد باید به آن توجه کافی داشته باشند، استفاده نادرست از ابزارهای فناوری است چون استفاده نادرست از این ابزارها، می‌تواند باعث ناباروری شود. بسیاری از مردها عادت دارند لپ‌تاپ را روی پای خود می‌گذارند که این مساله می‌تواند مشکل‌ ایجاد کند. گرما یکی از مواردی است که روی روند اسپرم‌سازی تاثیر سوء می‌گذارد، از آنجایی که اسپرم‌سازی در بیضه‌ها اتفاق می‌افتد و باید دمای این قسمت از بدن پایین‌تر از 37درجه سانتی‌گراد باشد، نباید لپ‌تاپ را روی پاها قرار داد. علاوه بر لپ‌تاپ، آقایانی که مشاغلی چون آجرپزی، رانندگی، نانوایی و… دارند نیز به علت گرما، ممکن است دچار ناباروری شوند. استفاده از تلفن همراه، یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث ناباروری شود بویژه در شرایطی که گوشی داخل جیب گذاشته شود. گوشی همچنین می‌تواند روی تخمدان خانم‌ها هم اثر سوء بگذارد به‌همین‌دلیل تا جای ممکن باید گوشی را از بدن دور نگه داشت و در مواقع غیر مهم آن را خاموش کرد. والدین نباید گوشی را در اختیار کودکان قرار بدهند چون این مساله نیز می‌تواند ناباروی فرد در آینده را در پی داشته باشد.

عفونت دردسرساز

عفونت یکی از موارد مهمی محسوب می‌شود که خانم‌ها و دختران جوان باید به آن توجه کافی داشته باشند چون عفونت مکرر واژن، می‌تواند زمینه مبتلا شدن به ناباروری را ایجاد کند. به همین علت زمانی که خانمی دچار عفونت می‌شود، جهت درمان باید حتما به دکتر متخصص زنان و وضع حمل مراجعه کند. استفاده از سیگار، قلیان و مواد مخدر، شانس مبتلا شدن به عفونت واژن را زیاد کردن می‌دهد که این مساله درصد ناباروری را زیاد می‌کند. علاوه بر این سیگار، قلیان و مواد مخدر دارای مواد سمی ‌هستند که ناباروری را به وجود می‌آورند.

منبع:جام جم

شاید کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که دلش نخواهد لذت مادر شدن را تجربه کند. هنگامی که یک خانواده فرزند نداشته باشند، انگار یک قطعه مهم از پازل زندگی‌شان کم است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: علل ناباروری | مبتلا شدن | استفاده | ناباروری | لاغری | عفونت | ناباروری در مردان | ناباروری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz