آب و هوا مبتلا شدن ترسناک سلامت دیابت

آب و هوا: مبتلا شدن ترسناک سلامت دیابت تلگرام دیابت انسولین قند

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پشت مو، فکل و دختران سبیلو!

همان گونه که توقع می رفت حرکت سریع فیلم هزارپا به سمت رکوردشکنی در گیشه به بار نشست و این کمدی راجع به آدم ها و فضای دهه شصت توانست رکورد فروش تاریخ سینمای کشو

پشت مو، فکل و دختران سبیلو!

پشت مو، فکل و دختران سبیلو!

عبارات مهم : ایران

همان گونه که توقع می رفت حرکت سریع فیلم هزارپا به سمت رکوردشکنی در گیشه به بار نشست و این کمدی راجع به آدم ها و فضای دهه شصت توانست رکورد فروش تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را به خود تخصیص داده شده است دهد.

هزارپا روز گذشته بالاخره بعد از رکوردشکنی های بسیار از قبیل افتتاحیه، رکورد فروش امسال، رکورد هفته اول و… پرفروش ترین فیلم سینمای کشور عزیزمان ایران شد و به عبارتی مهمترین عنوان سینمای کشور عزیزمان ایران را به دست آورد؛

البته از همان ابتدا گمان می رفت که در گیشه فیلم موفقی خواهد بود. به هر حال این فیلم را ابوالحسن داودی ساخته است و رضا عطاران و جواد عزتی در آن ایفای نقش کرده اند که هر سه این نام ها به خصوص هنگامی که پای سینمای کمدی وسط باشد، تا حد زیادی می توانند موفقیت فیلمی را تضمین کنند.

رضا عطاران به عنوان بازیگری که حتی در فیلمی مثل کلاشینکف یا رد کارپت هم حداقلی از فروش تضمین شده است را دارد و در سال های اخیر با نهنگ عنبر ١ و ٢، هزارپا، مصادره و چندین و چند فیلم دیگر پرفروش شده، جواد عزتی به عنوان بازیگری که بعد از اشتهار و محبوبیتی که در تلویزیون به دست آورد، در این چند وقت با اکسیدان، لاتاری و چند فیلم پرفروش دیگر موفق و محبوب نشان داده و البته ابوالحسن داودی که در کمدی های سال های دورش متبحر و کاربلد نشان داده؛ پرفروش بودن این فیلم را تضمین کرده بودند و دیدیم که این اتفاق در مورد هزارپا نیز رخ داد. اتفاقی که باعث شد عوامل نهنگ عنبر که پیش از این فیلم عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای کشور عزیزمان ایران را در اختیار داشتند، به سازندگان هزارپا تبریک بگویند.

پرفروش ترین
هزارپا که به گزارش سایت سینماتیکت تا چهارشنبه گذشته بیست میلیارد و سیصد میلیون تومان فروخته بود، روز گذشته از آمار بیست و یک میلیارد تومانی نهنگ عنبر ٢ عبور کرد. شاید بشود به جرأت گفت که این مهمترین اتفاق این روزهای سینمای کشور عزیزمان ایران است که زیر فشار و سنگینی اقتصادی حیاتش به خطر افتاده هست. مهمترین عامل موفقیت هزارپا البته به جز عوامل درجه یکی که راجع به ارزش گفته شد، به فضا و وقت وقوع داستان آن نیز ربط دارد؛ یعنی این توصیه کوچک که داودی داستان فیلمش را به دهه شصت کشانده یکی از عوامل تضمین کننده موفقیتش بوده هست. درواقع شاید بشود به جرأت گفت که اگر ابوالحسن داودی همین داستان فیلم هزارپا را در وقت دیگری روایت می کرد، به احتمال زیاد به چنین موفقیتی حداقل با چنین سرعتی نمی رسید.

دهه طلایی شصت
دهه شصت، آدم ها، اتفاقات، فضا و مسائلش جهت سینمای کشور عزیزمان ایران بدل شده است به یک مرغ تخم طلا که هر از چندی اقتصاد ورشکسته این سینما را مُسکن و مرهمی می شود، تا زمانی دیگر و سالی دیگر دوباره فیلمی در این برهه زمانی ساخته شود و بیاید گیشه را جارو کند. در حقیقت این خود یکی از تناقض های عجیب سینمای کشور عزیزمان ایران هست. در حالی که جنگ، شرایط اقتصادی و به خصوص اجتماعی- سیاسی، فضای ناشاد جامعه و… تقریبا هر ایرانی را از احتمال تکرار آن روزها به هراس می اندازد، ولی همان فضا، آدم ها و فشارهای موجود روی مردم روی پرده سینما جهت همین مردم جالب جلوه می کند. شاهد این مثال موفقیت اکثریت مطلق فیلم هایی است که در آن حال وهوا و فضا ساخته شده است اند.

پشت مو و فکل در سینما
آغازگر روند توجه به داستان های دهه شصتی در سینما و تلویزیون کشور عزیزمان ایران حمید نعمت الله بود که در سریال جالب وضع سفید نگاه ها را متوجه پتانسیل های آن دهه در جلب نظر مخاطبان کرد. رویکرد نعمت الله البته کمیک نبود، با اینکه شیرینی آدم ها و داستان وضع سفید این کمبود را جبران می کرد. بعدتر علیرضا بذرافشان با سریال طنز نابرده زحمت این روند را ادامه داد و موفق هم شد؛ ولی موفقیت های مهم داستان های دهه شصتی در سینما اتفاق افتاد.

در حقیقت توجه به این واقعیت که فیلم های موفق ١٠، ١٢ سال اخیر از قبیل اخراجی های اول، نهنگ عنبر ١ و ٢ و حالا هم هزارپا داستانشان در دهه شصت می گذرد، مبین علاقه مردم به این نوع داستان ها می تواند باشد.

خنده
نکته دیگر کمدی بودن این فیلم هست. در وضع و حال جامعه الان سال هاست که کمدی خوب می فروشد و همین حالا هم جدول پرفروش ترین فیلم های سینمای کشور عزیزمان ایران تا حد زیادی بدل شده است به جدول پرفروش ترین کمدی های سینمای ایران. یعنی علاوه بر هزارپا و نهنگ عنبر ٢ که این روزها رکورد را از هم گرفته اند، در جدول ١٠ فیلم پرفروش سینمای کشور عزیزمان ایران به نام فیلم های آینه بغل، گشت ٢، خوب، بد، جلف، مصادره، من سالوادور نیستم و تگزاس برمی خوریم. ٦ فیلم از ١٠ فیلم که سیطره کامل کمدی را بر سینمای کشور عزیزمان ایران نشان می دهد.

کیوان کثیران: فیلم را ندیده ام ولی به طور کل اعتقاد دارم هر چیزی که سینما را رونق دهد، خوب هست، ولی مردم نسبت به گذشته حس بهتری دارند، در حالی که شرایط هر روز بدتر از دیروز می شود، بنابراین به آن توجه نشان داده اند.

رضا درستکار: از رفتارهای دهه شصتی وقت زیادی گذشته است و ما متوجه شدیم لزومی جهت آن نداشتیم. هنگامی که به آن رجوع می کنیم، خنده آمیز می شود، بنابراین فیلمسازها و مردم به آن میل به دارند، در شرایطی که حتی اغراق هم شده است و منطق روایی فیلم از بین رفته. فیلمسازها به سمت این مباحث می روند، چون تقریبا چیز دیگری نداریم به مخاطب بدهیم. خنده آمیز است اگر کسی کمدی سطح پایین بسازد و ادعا کند که انتقادی را متوجه ساختار کرده است.

پشت مو، فکل و دختران سبیلو!

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: ایران | سینما | داستان | پرفروش | ایرانی | داستان | سینمای | موفقیت | روز گذشته | پرفروش ترین فیلم | پرفروش ترین فیلم ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz